История Словакии и традиции словаков
Dejepis, kultúra a zvyky Slovákov
Ответить

флаг "za krala a narod slovenski"?

Пн мар 10, 2008 20:51

Гулял я в воскресенье по ТОЙ сторону Братиславы и, проходя мимо парламента, обратил внимание на развевающийся флаг. Вернее, не столько на флаг, сколько на надпись на нём.

Изображение

Bratstvo a svornost'!
Za krála a narod slovenski!
Slava! Šetkim slovakom!



кто такой "šetkim"? искажённое všetkim?
за какого короля речь?
и вообще, что это за флаг такой интересный?

Пн мар 10, 2008 22:25

Да "словенски" написано через "i"

А где висел?

Пн мар 10, 2008 22:57

Висит прямо над каменной тёткой на ступеньках к парламенту.

Изображение

Пн мар 10, 2008 23:26

Как же, господа, это -- одна из ключевых фраз в истории страны...

Prvá Slovenská národná rada (1848)

Dlhodobé ignorovanie požiadaviek a neúspech rokovaní s uhorskou vládou priviedli Slovákov k organi-zovaniu dobrovoľníckeho vojska a do otvoreného boja s aktuálnou mocou. Ako najvyšší slovenský politický a vojenský reprezentatívny orgán sa na dvestočlennom zhromaždení vo Viedni konštituovala 16. septembra 1848 Slovenská národná rada pod vedením Jozefa Miloslava Hurbana a ďalších politických členov – Ľudovíta Štúra a Michala Miloslava Hodžu. Pochopili, že zápas Slovákov za národnopolitické požiadavky sa nezaobíde bez ústredného orgánu. (Prvého predsedu SNR J. M. Hurbana pripomína busta vo vestibule budovy NR SR.) Úsilie o osamostatňovanie tak nadobudlo aj inštitucionálnu formu. Kľúčovou úlohou SNR bolo organizovanie dobrovoľníckych výprav. Verejne bol akt založenia prvej SNR deklarovaný 19. septembra 1848 na národnom zhromaždení v Myjave, kde takisto oficiálne vypovedali poslušnosť maďarskej vláde a proklamovali samostatnosť slovenského národa vyjadrenú v autonómii v rámci monarchie.


Memorandum národa slovenského (1861)

Slovenské povstanie v rokoch 1848/1849 sa uskutočňovalo pod slovenskou trikolórou s troma heslami: Bratstvo a svornosť; Za kráľa a národ slovenský; Sláva všetkým Slovákom! V zložitej domácej i zahranično-politickej situácii však nemalo nádej na úspech. Neoabsolutistické porevolučné pomery vrátili Slovákov viac-menej do situácie spred roka 1848 a vystavili ich zostrujúcemu sa maďarizačnému kurzu. Nemožná bola nielen existencia vlastného zastupiteľského orgánu, ale dokonca aj kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií (Matice slovenskej a troch slovenských gymnázií), ktoré sa stali iba dočasným výdobytkom Memoranda národa slovenského prijatého v Turčianskom Sv. Martine 7. júna 1861. V jeho duchu bolo následne vypracované Viedenské memorandum, v ktorom dominovala požiadavka zriadenia politickej samosprávy v podobe slovenského Okolia s národným zastupiteľstvom a vlastnou politickou a súdnou správou.

Na líniu štátoprávnych úsilí štúrovskej a memorandovej generácie priamo nadväzoval politický program Slovenskej národnej strany z rokov 1913 – 1914. V napätej situácii roka 1914 ožila myšlienka potreby inštitucionálneho vyjadrenia svojbytnosti slovenského národa v podobe vlastného parlamentu, pokus o založenie SNR bol však zmarený objektívnym vývojom.

Источкик: "Ako pracuje parlament" (там же можно найти и ещё несколько ключевых фактов из истории Словакии); выделение - моё (в тексте -- современный вариант, на флаге -- на словацком середины 19 в.).

Пн мар 10, 2008 23:48

В догонку, примерно о том же

Prvá Slovenská národná rada (SNR) sa najskôr sformovala 16. septembra 1848 vo Viedni. Štúr od zhromaždených prítomných žiadal Slovenskej národnej rady a zloženie prísahy vernosti. Na druhý deň osobitný vlak z Viedne odviezol vyše 600 slovenských dobrovoľníkov na Moravu do Bzenca. Tam sa k nim pridalo 150 dobrovoľníkov z Prahy a z Brna. Na pochod k slovenským hraniciam sa dal vojenský zbor 18. septembra. Pri obrovskej vatre v hraničnej dedinke vo Vrbovciach zložili dobrovoľníci prísahu (dnes tento akt pripomína pomník), dostali zbrane a vytvorili vojenský útvar. Pred polnocou prišli na Myjavu. Skutočným dátumom vzniku prvej Slovenskej národnej rady je 19. september 1848 na Myjave. Prvým predsedom Slovenskej národnej rady sa stal Jozef Miloslav Hurban a dobrovoľníkov odvtedy začali nazývať hurbanovci. Preto má Čestná stráž prezidenta SR pred Grassalkovichovým palácom v Bratislave oblečené historické uniformy hurbanovských dobrovoľníkov! Na Myjave sa pod slovenskú národnú bielo-modro-červenú zástavu prihlásilo 6 tisíc mužov. Od 19. septembra 1848 poznáme aj prvú oficiálnu pečať Slovenskej národnej rady. Myjavské ženy cez noc do jednotlivých polí zástavy bielej, modrej a červenej vyšili zlatou niťou tieto heslá: Za kráľa a národ slovenskí; Sloboda a rovnosť; Sláva šetkim Slovákom. Replika historickej zástavy hurbanovcov je umiestnená na čestnom priečelí vo vstupnej hale Národnej rady SR na Námestí Alexandra Dubčeka č.1 v Bratislave. Je umiestnená na ľavej strane od busty prvého predsedu Slovenskej národnej rady Jozefa Miloslava Hurbana, na podstavci ktorého je vyryté heslo Pravde a národu. Prvé veľké víťazstvo hurbanovcov sa odohralo 22. septembra 1848 pri Brezovej pod Bradlom. Porazili vyše tisíc senických a šaštínskych maďarských gardistov. Vo víťaznej bitke sa osobitne vyznamenal kapitán Samuel Štefanovič. Od roku 1998 sa stal termín 22. september Dňom slovenskej armády, neskoršie Deň ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Súčasnú podobu slovenskej štátnej zástavy prijala Slovenská národná rada svojim zákonom a je presne definovaná v Ústave Slovenskej republiky, ktorú SNR prijala 1. septembra 1992. V Základných ustanoveniach Ústavy SR v druhom oddieli (2)– Štátne symboly sa píše: „Štátna vlajka Slovenskej republiky sa skladá z troch pozdĺžnych pruhov – bieleho, modrého a červeného. Na prednej polovici listu štátnej vlajky Slovenskej republiky je štátny znak Slovenskej republiky.“ Súčasná štátna vlajka SR sa odlišuje od pôvodnej povstaleckej Hurbanovej tým, že je v jej prvej tretine umiestnený aj štátny znak Slovenskej republiky.


http://www.sns.sk/clanky/slovenska-iden ... y-563.html

Вт мар 11, 2008 7:18

Спасибо за подробные разъяснения. Ноя всё-таки не уловил за какого короля? Я так понимаю, фраза происходит от лозунга словацких добровольцев в войне за независимость 1848-49 гг.?

Вт мар 11, 2008 10:26

если многоуважаемых знатоков словацкого не сильно затруднит, я бы хотел перевод по-русски (основную мысль, не надо все) :hello:
Ответить