Словацкий народный костюм

История Словакии и традиции словаков
Dejepis, kultúra a zvyky Slovákov

Сообщение Akella » Вт фев 26, 2008 20:23

Ľudové kroje - Pôvodne sa ľudia obliekali do jednoduchého odevu, ktorý mal plni? predovšetkým ochrannú funkciu. Postupne sa však (približne posledných 200 rokov) vytvorili nové formy odevu, ktorým sa potvrdili špecifické znaky jednotlivých slovenských regiónov. Na základe etnografických prameňov na Slovensku sa vytvorilo približne 60 krojových variantov, pretože každá dedina, obec, či kopaničiarska osada prinášali svoje zvláštnosti (dokonca aj náboženské vyznanie sa premietalo do farieb a vzorov aj v rámci jednej dediny).

Do ľudovej kultúry prenikla dekoratívna výšivka približne od 17.- 18. storočia. Dievčatá a ženy, ktoré získavali vedomosti a zručnosti o vyšívacích technikách vo výšivkárskych dielňach na šľachtických dvoroch, postupne ich začali používa? v odevoch. Na výšivky sa používal najčastejšie doma vyrobený materiál rastlinného pôvodu, bolo to konopné a ľanové plátno. Živočíšneho pôvodu bola ovčia vlna, z ktorej sa spracúvalo domáce súkno a kožušiny. Umelého pôvodu boli predovšetkým hodváby.


K najväčšej diferenciácii krojov dochádza v 19. storočí, pretože pribudli nové materiály, farby, vyšívacie priadze, stužky, čipky a pod. Vtedy sa ľudový odev začal odlišova? nielen podľa oblastí, ale aj podľa funkcie podľa toho, kedy sa nosil. Približne od polovice 19. storočia sa v ľudovom odeve stretávame s rozlišovaním na praktický denný odev a sviatočný, reprezentatívny kroj. Práve kroj prináša prvky sviatočné, príležitostné a špecializované podľa situácie a prostredia, iná farba výšiviek sa využívala na Vianoce, iná na Veľkú noc, pribúdali ozdobné prvky, farebnos?, honosnos? a finančná náročnos?. Slovenský ľudový odev, resp. kroj sa prvýkrát predstavuje na národopisnej výstave v Moskve v roku 1867. Práve na tejto výstave získal mužský a ženský kroj z Liptovskej Lúžnej dokonca striebornú medailu

http://www.krojanka.szm.com/

Изображение Изображение Изображение
Аватара пользователя
Akella
 
Сообщения: 1917
Зарегистрирован: Вт авг 09, 2005 16:05
Откуда: Moskva - Karlsruhe / Frankfurt (M)

Сообщение Greeny » Вт фев 26, 2008 23:13

Тут еще эта тема мелькала:
http://forum.slovnik.org/viewtopic.php?t=811
Pluribus Unum
Аватара пользователя
Greeny
 
Сообщения: 258
Зарегистрирован: Вс май 15, 2005 13:55
Откуда: Senec, SVK - St-Petersburg, RUS

Сообщение Akella » Ср фев 27, 2008 9:54

Greeny, Акелла промахнулся. Надо тогда темы объединить.
Спасибо за сслыки. :super:
Аватара пользователя
Akella
 
Сообщения: 1917
Зарегистрирован: Вт авг 09, 2005 16:05
Откуда: Moskva - Karlsruhe / Frankfurt (M)

Сообщение A » Вт июл 15, 2014 18:14

Kamil Vladislav Muttich (1873 - 1924) - чешский художник - иллюстратор, сведений о нем практически нет. Очень интересны его детские и женские портреты в национальных костюмах, в том числе и
"Girl from Slovakia":
http://img0.liveinternet.ru/images/atta ... ovakia.jpg
A
 
Забанен
Сообщения: 878
Зарегистрирован: Чт май 21, 2009 18:20
Откуда: Lithuania

Re: Словацкий народный костюм

Сообщение Lola.sl » Пн окт 17, 2016 10:55

Мне от родителей досталась замечательная книга " Словацкое национальное искусство" 1953 года, с большим количеством иллюстраций. Очень богатые национальные костюмы, избы и убранство с разных областей Словакии. Потрясающая вышивка и украшения. Мне бы хотелось увидеть все это вживую, но зайдя на сайт национального музея Словакии, я не обнаружила отдела национального костюма. Где они все держат? Фотографии в книге сделаны как до Второй мировой войны, так и после. Не думаю, что все уничтожено. И что бросилось в глаза, на сайте национального музея, там история евреев Словакии, немцев, чехов, венгров и даже цыган. А где же сами словаки? Где их быт, убранство и нац.костюмы? Что то мне обидно за них стало. Где то есть их костюмы и вышивки?
Lola.sl
 
Сообщения: 1
Зарегистрирован: Пн окт 17, 2016 10:34


Вернуться в История, культура и обычаи СловакииКто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1